Harjoitukset käynnistyvät saleilla kesäkuussa
Positiivisia uutisia liittyen harjoitteluun ja salien avaamiseen!
Hallitus on päättänyt purkaa rajoitteita, ja Hipkolle merkittävin uutinen on se, että 50 hengen ryhmät sallitaan 1.6. alkaen. Peruskoulut aloittavat lähiopetukset toukokuun puolessavälissä, kirjastoja, ulkoliikuntapaikkoja yms. avataan. Sisäliikuntapaikkoja avataan kesäkuun alussa, jolloin me pääsemme myös käynnistämään toimintaamme 1.6. alkaen.
Näin mennään eteenpäin, mikäli linjaukset pysyvät tälläisinään.
Katso tästä videoni aiheesta: https://youtu.be/VcrVkepli0Y
Harjoitukset ilman lähikontaktia
Asia joka varmasti monia kiinnostaa, on lähikontakti harjoituksissa. Meillä on 3 viikkoa aikaa löytää parhaat käytännöt harjoitusten toteuttamiseen huomioiden hallituksen ja THL:n suosituksia. Harjoitukset tullaan pitämään alkuun siis ilman lähikontaktia ja hyvää hygieniaa noudattaen. Tämä onnistuu hyvin kaikissa lajeissamme. Mm. potkuja, lyöntejä, kaatumisia, kuntotreenejä ja erilaisia drillejä voidaan tehdä ilman lähikosketusta. Tehdään treenaamisesta ennen kaikkea turvallista!
Hipko-Online
Ennen salien avaamista hyödyntäkää Hipko-Onlinea ja live-treenejä. Onlinesta löytyy tällä hetkellä n. 450 erilaista videota sekä etätreeniohjelmia, ja materiaalia tulee koko ajan lisää. Live-treenit jatkuvat edelleen Facebookin ja Zoomin kautta. Onlinen eteen olemme tehneet valtavan määrän työtä, ja se tulee olemaan vielä iso juttu, joka varmasti säilyy salitreenien tukena myös tulevaisuudessa.
Uskon myös, että kesällä järjestämme vielä Taekwondossa ja Hapkidossa vyökokeita, joten pitäkää itsenne aktiivisena!
Kiitos paljon, että olette olleet tukena ja apuna kaikessa – myös onlinen kehitykseen liittyen.
Turvallisuus huomioiden – nähdään salilla 1.6. alkaen!
Tässä vielä videoni aiheesta: https://youtu.be/VcrVkepli0Y
Ystävällisesti,
Timo Räkköläinen
Pääopettaja
Hipko